Hoppa till sidans innehåll
Bild till nyhetsartikeln

Pilhamns gårdar firar sitt första år

12 mars 2026

Bräcke vård- och omsorgsboende Pilhamns gårdar på Ingarö i Värmdö kommun har firat sitt första verksamhetsår. Sedan öppningen har omkring 85 personer flyttat in, samtidigt som verksamheten och teamen i huset har byggts upp.

– Det har varit givande och utvecklande att få vara med från dag ett när vi fick nycklarna. Teamkänslan har varit stark från början och viljan att göra det här så bra som möjligt genomsyrar verkligen vardagen på Pilhamn, säger Lollo Sjaunja, legitimerad fysioterapeut på Pilhamns gårdar.

Ettårsjubileet uppmärksammades med musik och firande i atriet där boende, personal och anhöriga samlades. Entertainern Daniel Yngwe stod för underhållningen och bjöd på en show med allt från visor till opera.

Stämningen var på topp och spontandans uppstod i publiken, bland annat när en 100-årig boende tog några danssteg till ”Dancing Queen”.

Under året har verksamheten också utvecklat samarbeten i närområdet, bland annat med Ingarö församling och den närliggande förskolan Varglyan. Den naturnära miljön runt Pilhamn gårdar skapar också goda möjligheter till utevistelse och aktiviteter för de boende.

Lollo Sjaunja lyfter särskilt stoltheten över arbetet inom äldreomsorgen.

– Jag är mest stolt över att få vara en del av äldreomsorgen och bidra till att göra de äldres sista år i livet så fina som möjligt. Vi lägger stor vikt vid självbestämmande och att de boende ska ha glädjefulla dagar.

Verksamhetschef Åsa Peterson ser nu fram emot nästa steg i utvecklingen.

– Vi är stolta över att på så kort tid ha kunnat bygga upp en fungerande verksamhet. Nu ska vi fortsätta utveckla Pilhamn och höja kvaliteten ytterligare.